Վրաստանում կաթի արտադրությունը նվազում է, իսկ ներմուծումն ավելանում է | Անցած տարի հանրապետություն է մտել ավելի քան 10 հազար տոննա կաթի փոշի։
2024 թվականի չորրորդ եռամսյակում Վրաստանում կաթի արտադրությունը կազմել է 102,5 մլն լիտր, ինչը 2,2 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ 2024 թվականի համար կաթի արտադրության տարեկան ցուցանիշը սահմանվել է 570,7 մլն լիտր, ինչը 2,3 տոկոսով ցածր է 2023 թվականի համապատասխան ցուցանիշից։ Տվյալները հրապարակում է Geostat-ը։
Վրաստանում կաթի և կաթնամթերքի պահանջարկն աճում է, սակայն վերջին տասնամյակում երկրում կաթի արտադրությունը աստիճանաբար նվազում է, իսկ աճող դեֆիցիտը փոխհատուցվում է ներկրվող կաթի փոշու և այլ կաթնամթերքի հաշվին։
Ինչպիսի՞ն էր անցյալ տարի կաթի և կաթի փոշու ներկրման հետ կապված իրավիճակը
Geostat-ի տվյալների համաձայն՝ 2024 թվականին երկիր է մուտք գործել 14,7 միլիոն լիտր 17 միլիոն դոլար արժողությամբ կաթ։ Դրանից 4,8 մլն լիտրը 5 մլն դոլար արժողությամբ վաճառվել է չորրորդ եռամսյակում։
2024 թվականին կաթի ներմուծումը 6 տոկոսով ավելի է, քան 2023 թվականին։ 2023 թվականի ընթացքում ներկրվել է 13,9 մլն լիտր 15 մլն ԱՄՆ դոլարի կաթ, որից չորրորդ եռամսյակում ներմուծվել է 3,7 մլն լիտրը՝ 4 մլն դոլարի։
Մատակարարող երկրների հնգյակը ներկրվող կաթի քանակով ունի հետևյալ տեսքը
Ինչ վերաբերում է կաթի փոշուն, ապա 2024 թվականին հանրապետություն է ներկրվել ավելի քան 10 հազար տոննա տարբեր տեսակի կաթի փոշի՝ 23 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ (ներառյալ ամենամեծ քանակությամբ՝ կաթ և սերուցք, խտացրած կամ շաքարավազի կամ այլ քաղցրացնող նյութերի ավելացմամբ, փոշու, հատիկների կամ այլ պինդ ձևի մեջ)
Անցյալ տարի հանրապետություն է ներկրվել նաև 316240 ԱՄՆ դոլարի 44,5 տոննա կաթնային մածուկ, որն օգտագործվում է որպես հում կաթին այլընտրանք։ Այս դեպքում գլխավոր երկիրը Ֆինլանդիան է։