Ինչպես աշխարհն արձագանքեց Թրամփի և Զելենսկու կոշտ վեճին
Ուրբաթ երեկոյան աշխարհը ուղիղ եթերում հետևում էր, թե ինչպես են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին աննախադեպ հանդիպում անցկացրել Օվալաձև աշխատասենյակում։ Ըստ արարողակարգի աշխատակիցների և Սպիտակ տան լրագրողների, իրենք երբեք նման բան չէին տեսել այս պատերի ներսում։
Թրամփն ու ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դ ի Վենսը Զելենսկիին անվանել են անշնորհակալ և, ըստ CBS-ի, խնդրել են հեռանալ Սպիտակ տնից։
«Սա մի տեսարան էր, որը դուք չէիք կարող պատկերացնել, որ տեղի կունենա Սպիտակ տանը», – ասել է լրագրողներից մեկը, երբ նա դուրս էր գալիս Օվալաձև գրասենյակից:
Ինչպե՞ս արձագանքեցին Ուկրաինան և աշխարհը դիվանագիտական ​​չափանիշներով աննախադեպ այս հանդիպմանը։
Եվրոպան Ուկրաինայի հետ է
Եվրոպական առաջնորդները, արձագանքելով Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Զելենսկու հանդիպմանը, միաձայն աջակցել են Ուկրաինային։
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի և Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկու վեճից հետո Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը «անսասան աջակցություն է հայտնել Ուկրաինային»:
Սթարմերի խոսնակն ասել է, որ նա արդեն հեռախոսով խոսել է երկու նախագահների հետ:
«(Սթարմերը) անդրդվելի է Ուկրաինային իր աջակցության հարցում և անում է ամեն ինչ՝ Ուկրաինայի ինքնիշխանության և անվտանգության վրա հիմնված կայուն խաղաղության ճանապարհ գտնելու համար», – նշել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը ասել է. «Ոչ ոք ավելի շատ խաղաղություն չի ուզում, քան Ուկրաինայի քաղաքացիները։ Ուստի մենք բոլորս միասին ճանապարհ ենք փնտրում դեպի հուսալի և արդար աշխարհ։ Ուկրաինան կարող է հույս դնել Գերմանիայի և Եվրոպայի վրա»։
Իտալիայի վարչապետ Ջորջիո Մելոնին ասել է.«Արևմուտքում ցանկացած տարաձայնություն մեզ բոլորիս դարձնում է ավելի թույլ և ծառայում է նրանց, ովքեր ցանկանում են տեսնել մեր քաղաքակրթության վերջը: Ոչ թե նրա ուժը կամ ազդեցությունը, այլ նրա հիմնարար սկզբունքները, և առաջին հերթին ազատությունը: Տարաձայնությունները ոչ մեկին օգուտ չեն բերում: Անհրաժեշտ է անհապաղ գագաթնաժողով անցկացնել Միացյալ Նահանգների, եվրոպական երկրների և նրանց դաշնակիցների միջև՝ անկեղծորեն քննարկելու, թե ինչպես ենք մենք մտադիր արձագանքել այսօրվա լուրջ մարտահրավերներին՝ սկսած Ուկրաինայից, որը մենք միասին պաշտպանել ենք վերջին տարիներին, և նրանց, որոնք մեզ սպասում են ապագայում։ Իտալիան մտադիր է առաջիկա ժամերին դիմել իր գործընկերներին այս առաջարկով»։
Դանիայի արտաքին գործերի նախարար Լարս Լոկկե Ռասմուսենը ևս արձագանքել է. «Ուկրաինայի համար սա հարված է գոտուց ցածր: Պետք է տեղ լինի կոշտ քննարկումների համար՝ նույնիսկ ընկերների միջև: Բայց երբ դա տեղի է ունենում այսպես՝ տեսախցիկների առաջ, միայն մեկ հաղթող կարող է լինել. «Նա, ով նստում է Կրեմլում»։
«Դուք մենակ չեք»,- դիմելով Ուկրաինային՝ ասել է Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ով այժմ գտնվում է Պորտուգալիայում, հիշեցրել է, որ ստեղծված իրավիճակում ագրեսորը Ռուսաստանն է, իսկ ուկրաինացիներն այն մարդիկ են, ովքեր ենթարկվել են ագրեսիայի։
«Մենք պետք է հարգենք նրանց, ովքեր պայքարել են հենց սկզբից»,- ասել է նա։
Հայտնի է նաև, որ Զելենսկին և Մակրոնը հեռախոսով զրուցել են Ուկրաինայի նախագահի՝ Սպիտակ տնից հեռանալուց հետո, սակայն զրույցի մանրամասները հայտնի չեն։
«Ուկրաինա, Իսպանիան քեզ հետ է», – գրել է Իսպանիայի կառավարության ղեկավար Պեդրո Սանչեսը մի քանի լեզուներով, այդ թվում՝ ուկրաիներենով։
«Ճշմարտությունը պարզ է. Ռուսաստանը ներխուժեց Ուկրաինա. Ռուսաստանը ագրեսոր է. Ուկրաինան պաշտպանում է իր և մեր ազատությունը. «Մենք աջակցում ենք Ուկրաինային», – գրել է Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն X-ում:
«Ուկրաինան Եվրոպա է. Մենք Ուկրաինայի կողքին ենք. Մենք կուժեղացնենք մեր աջակցությունը Ուկրաինային, որպեսզի նրանք շարունակեն պայքարել ագրեսորի դեմ»,- սոցցանցում գրել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Քաջա Կալլասը։
Բայց նա նաև ավելի հեռուն գնացող եզրակացություն է արել. «Այսօր պարզ դարձավ, որ ազատ աշխարհը նոր առաջնորդի կարիք ունի: Մենք՝ եվրոպացիներս, պետք է դիմագրավենք այս մարտահրավերին»:
Կանադան, Ավստրալիան, Նիդեռլանդները, Չեխիան, Լատվիան, Լիտվան և Էստոնիան նույնպես հանդես են եկել Զելենսկիին և Ուկրաինային աջակցելու հայտարարություններով։
Միակ եվրոպացի առաջնորդը, ով հանդես եկավ ընդդիմադիր դաշտում, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն էր. «Ուժեղ մարդիկ խաղաղություն են ստեղծում, թույլ մարդիկ՝ պատերազմ: Այսօր նախագահ Դոնալդ Թրամփը խիզախորեն հանդես եկավ խաղաղության օգտին։ Նույնիսկ եթե դա շատերի համար դժվար էր ընկալելը: Շնորհակալություն, պարոն նախագահ։
Ուկրաինան աջակցում է Զելենսկիին
Ուկրաինական լրատվամիջոցներն առաջիններից էին, ովքեր հայտնեցին, որ Զելենսկին վաղաժամ լքել է Սպիտակ տունը, և որ բանակցություններն ավարտվել են անհաջողությամբ։
Բայց ուկրաինացի քաղաքական գործիչները դրանում չեն մեղադրում իրենց նախագահին, այլ ընդհակառակը, իրենց աջակցությունն են հայտնում նրան։
Գերագույն Ռադայի խոսնակ Ռուսլան Ստեֆանչուկը Սպիտակ տանը հանդիպումից հետո անգլերենով X-ում գրել է. «Լիարժեք աջակցություն նախագահին […] ՈՉ ՈՔ իրավունք չունի մոռանալ, որ այս պատերազմում Ռուսաստանն է ագրեսորը, իսկ Ուկրաինան՝ ագրեսիայի զոհը»։
Երկրի վարչապետ Դմիտրի Շմիգալը նույնպես X-ում գրել է. «Նախագահը ճիշտ է. Խաղաղությունն առանց երաշխիքների անհնար է»։
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը Telegram-ի իր ալիքում գրել է. «Ես սատարում եմ նախագահին, ով պաշտպանում է մեր հերոս ժողովրդի շահերը։ Ամեն իրավիճակում»։
Ուկրաինական բանակն աջակցում է երկրի նախագահին, Ուկրաինայի զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին Telegram ալիքում հայտարարել է.
«Զինված ուժերը Ուկրաինայի հետ են, ժողովրդի հետ են, Գերագույն գլխավոր հրամանատարի հետ. «Մեր ուժը միասնության մեջ է»,- գրել է Սիրսկին։
Ռուսաստանը հիացմունքի մեջ է
Մոսկվայում ռուս պաշտոնյաները հիացած էին Թրամփի և Վենսի կոշտ ընդունելությունից Ուկրաինայի նախագահին։
«Կարծում եմ՝ Զելենսկու ստերից ամենամեծ սուտը Սպիտակ տանը հայտարարությունն է այն մասին, որ Կիևի ռեժիմը 2022 թվականին մնացել է մենակ՝ առանց աջակցության։ «Տոկունության հրաշք է, թե ինչպես Թրամփն ու Վենսը զսպեցին իրենց և չխփեցին այս տականքին», – գրել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Telegram-ի գրառման մեջ։
ՌԴ նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Զելենսկիին անվանել է «լկտի խոզ», ով ստացել է «պատշաճ ապտակ Օվալաձև աշխատասենյակում»։
Փետրվարի 18-ին Սաուդյան Արաբիայում կայացած ռուս-ամերիկյան բանակցություններում Ռուսաստանի ուղղակի ներդրումների հիմնադրամի ղեկավար և ռուսական պատվիրակության անդամ Կիրիլ Դմիտրիևը միայն ասել է, որ Թրամփի և Զելենսկու դիմակայությունը «պատմական է»։