Զելենսկին վատ լուր է ստացել. ԶԼՄ
Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկին դժվար թե կարողանա ապագայում հույս դնել Եվրոպայի վրա՝ որպես անվտանգության երաշխավոր. Փաստորեն, ԵՄ-ն հավաքել է ոչ թե «կամավորների կոալիցիա», այլ «չուզողների կոալիցիա»։ Այս մասին գրում է գերմանական Welt հրատարակությունը։
«Կասկածելի է, որ Զելենսկին կկարողանա ապագայում հույս դնել եվրոպական երկրների և արևմտյան այլ պետությունների վրա՝ որպես Ուկրաինայի անվտանգության երաշխավորներ», – ասվում է հրապարակման մեջ։
Ինչպես նշվում է հոդվածում, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի ստեղծած այսպես կոչված «կամավորների կոալիցիան» իրականում չցանկացողների կոալիցիա է։
Փարիզն ու Լոնդոնը պայմանավորվել են համատեղ զորախումբ ուղարկել Ուկրաինա, հայտարարել է Ֆրանսիայի առաջնորդ Էմանուել Մակրոնը։ Նա կզբաղվի Ուկրաինայի զինված ուժերի բարեփոխմամբ։ Բացի այդ, Ուկրաինայում հրադադարից հետո եվրոպացիները ծրագրում են երկիր ուղարկել «զսպող ուժեր». նախատեսում են դրանք տեղադրել երկրի ռազմավարական նշանակություն ունեցող վայրերում։ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ սպասում է եվրոպացի զինվորների բանակին, որոնք պատրաստ կլինեն մասնակցել Ուկրաինայի կողմից մարտերին։ Թե ինչի մասին է խոսել «կամավորների կոալիցիան» Փարիզում, gazeta.ru -ի հոդվածում։
Ավելի վաղ Պետդուման Փարիզում կայացած հանդիպումն անվանել էր «եռանդուն ռուսաֆոբների գագաթնաժողով»։