Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի դատավոր Խվիչա Կիկիլաշվիլին (ՍԴ) հրաժարական է տվել։ Նաև մարտի 30-ին լրանում է ՍԴ-ի նախագահ Մերաբ Տուրավայի լիազորության ժամկետը: Այս մասին գրում է Ալիք Մեդիան։
Դատավոր Կիկիլաշվիլիին, որ ՍԴ-ում նշանակվել էր 2020 թվականին, ևս 5 տարի ուներ լիազորության ավարտին: Նրա որոշման մասին տեղեկությունը տարածել էր TV Pirveli հեռուստաընկերությունը, որի հարցմանն ի պատասխան Կիկիլաշվիլին հաստատել էր այդ տեղեկությունը։
Կիկիլաշվիլին հավաստիացրել է, որ լքել է պաշտոնն «իր կամքով», իսկ պատճառի մասին ասել է. «Օրենքն ինձ չի պարտավորեցնում բացատրել պատճառը»։ Նրա խոսքով, արդեն մեկ շաբաթ է հրաժարականի դիմում է գրել։
Կիկիլաշվիլիի որդին՝ Գոգա Կիկիլաշվիլին, 2023 թվականի հոկտեմբերի 17-ին խորհրդարանի կողմից ընտրվել է Արդարադատության բարձրագույն խորհրդի անդամ։ Խվիչա Կիկիլաշվիլին աջակցել էր 5-րդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիին սահմանադրախախտ ճանաչելուն։
2025 թվականի մարտի 30-ին` երդմնակալությունից ուղիղ 10 տարի անց, ՍԴ-ի մեկ այլ դատավորի` ներկայիս նախագահ Մերաբ Տուրավայի պաշտոնավարման ժամկետը կլրանա։ Սա նշանակում է, որ ՍԴ նախագահի պաշտոնը մարտի 30-ից թափուր է լինելու:
Ինչ է սա նշանակում
Մերաբ Տուրավան դատարանի անդամ է ընտրվել խորհրդարանական քվոտայով, իսկ Խվիչա Կիկիլաշվիլին՝ Գերագույն դատարանի քվոտայով։
Դատարանի մնացած 7 անդամներն են Մանանա Կոբախիձեն, Էվա Գոցիրիձեն, Իրինե Իմերլիշվիլին, Գիորգի Թևդորաշվիլին, Վասիլ Ռոինիշվիլին, Գիորգի Կվերենչխիլաձեն, Թեիմուրազ Տուղուշին։
Նրանցից երկուսը՝ Թեյմուրազ Տուղուշին և Գիորգի Կվերենչխիլաձեն, դեմ են արտահայտվել մյուս յոթի դիրքորոշմանը հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի և ընդդիմադիր կուսակցությունների հայցի վերաբերյալ, որով հայցվորները պահանջում էին չեղյալ համարել 2024 թվականի ընտրությունների արդյունքները, ինչը պլենումը համարեց անընդունելի։
ՍԴ-ի 9 հոգանոց պլենումի 7 դատավորներ հայցերն անընդունելի են ճանաչել նոյեմբերի 29-ին։ Դատավորներ Թեիմուրազ Տուղուշին և Գիորգի Կվերենչխիլաձեն դեմ են եղել որոշմանը և գրել են տարբեր կարծիք։
ՍԴ-ի նախագահին ընտրում է դատարանն իր կազմից 5 տարի ժամկետով։ Թե ով կփոխարինի Տուրավային կամ ում կառաջադրի Գերագույն դատարանը, դեռ հայտնի չէ։
Վրաստանի համալսարանի Gnomon Wise հետազոտական կենտրոնի ներկայացուցիչ, սահմանադրագետ Դավիթ Զեդելաշվիլին կարծում է, որ «նախագահի թափուր պաշտոնը կզբաղեցնի կլանի կողմից նշանակված մեկը»։
«Վրացական երազանք»-ը խորհրդարանական վիճահարույց քննչական հանձնաժողովից հետո պատրաստվում է դիմել ՍԴ և պահանջել արգելել, իրենց ձևակերպմամբ, ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությանն ու նրա արբանյակ կուսակցություններին»: