ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Ռուսաստանի ձեռքում գտնվող Հայկական երկաթուղիների կոնցեսիոն կառավարման իրավունքները կարող են ձեռք բերվել այն երկրի կողմից, որը բարեկամական հարաբերություններ ունի երկու պետությունների հետ էլ։ Փաշինյանը կարծում է, որ դա թույլ կտա Հայաստանին պահպանել իր մրցակցային առավելությունը միջազգային երթուղիների առումով։
Ինչպես գրում է OC Media-ն, ՀՀ վարչապետը որպես այդպիսի երկրներ նշել է Ղազախստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ) և Կատարը։ Հատկանշական է, որ 2008 թվականին 30-ամյա կոնցեսիոն պայմանագրի հիման վրա Հայկական երկաթուղիների կառավարումը փոխանցվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերությանը, որը «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի դուստր ձեռնարկություն է։
Ըստ OC Media-ի՝ Փաշինյանն առաջին անգամ հրապարակավ հայտարարել է երկաթուղու վրա ռուսական կառավարման բացասական ազդեցության մասին հանրային հեռարձակողին տված հարցազրույցում։
«Միջազգային համատեքստում մենք տեսնում ենք, որ երկաթուղու այս հատվածի ռուսական վերահսկողության տակ գտնվելու փաստն օգտագործվում է Կարս-Դիլուժ երթուղին ավելի առավելություն ներկայացնելու համար։ Սա մեզ համար խնդիր է, քանի որ պարզվում է, որ մենք կորցնում ենք մեր մրցակցային առավելությունը պատրաստի երկաթուղու պայմաններում», – այն ժամանակ ասել էր Փաշինյանը։