Ազգային վիճակագրական ծառայության (Սակստատ) զեկույցի համաձայն՝ Վրաստանում խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը 2025 թվականին 2024 թվականի համեմատ նվազել է 6.3%-ով՝ հասնելով 760,600 գլխի:
Գործակալության տվյալներով՝ այս ժամանակահատվածում կովերի և գոմեշների գլխաքանակը կազմել է 372,400, ինչը 7.9%-ով պակաս է 2024 թվականի համեմատ։
Հաշվետու ժամանակահատվածում խոզերի գլխաքանակը կազմել է 122,000, ինչը 11.8%-ով պակաս է 2024 թվականի համեմատ։
Միևնույն ժամանակ, Վրաստանում թռչնամսի գլխաքանակն աճել է 8.3%-ով։ Ընդհանուր առմամբ, երկրում եղել է մինչև 8.7 միլիոն գլուխ թռչնամիս։
Անասնապահական արտադրություն
2025 թվականին Վրաստանում մսի արտադրությունը նվազել է 7.7%-ով՝ հասնելով 81,900 տոննայի։
Սաքստատի նախնական տվյալների համաձայն՝ կաթի արտադրությունը նվազել է 5%-ով՝ հասնելով 545.7 միլիոն լիտրի։
Միևնույն ժամանակ, երկրում ձվի արտադրությունն աճել է 2.2%-ով՝ հասնելով 688 միլիոն ձվի։
Անասնաբուծության արտահանում և ներմուծում
2025 թվականին Վրաստանից արտահանվել է 125,900 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն, ինչը 20.02%-ով ավելի է 2024 թվականի համեմատ: Միևնույն ժամանակ, խոշոր եղջերավոր անասունների ներմուծումը նվազել է 50%-ով՝ կազմելով 10,700 գլուխ:
Թռչնամսի արտահանումը Վրաստանից նվազել է 36.2%-ով՝ կազմելով 5.3 միլիոն գլուխ, մինչդեռ ներմուծումը նվազել է 9.4%-ով՝ հասնելով 7.2 միլիոն գլխի:
Խոզերի ներմուծումն աճել է 4.5%-ով՝ կազմելով 191,200 գլուխ: Արտահանման առումով հաշվետու ժամանակահատվածում արտահանվել է 2,100 գլուխ, մինչդեռ 2024 թվականին խոզերի արտահանում չի եղել: