Սկսվել է առաջին դասարանցիների գրանցումը դպրոցներում
Վրաստանի Կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարարությունը սահմանել է 2026-2027 ուսումնական տարվա համար պետական ​​դպրոցներում առաջին դասարանցիների գրանցման պայմաններն ու դրույթները։
«Ընդհանուր կրթության մասին» Վրաստանի օրենքում փոփոխություններ են կատարվել դպրոցական տարիքի վերաբերյալ։ Մասնավորապես, 2026-2027 ուսումնական տարում առաջին դասարան կարող են գրանցվել այն երեխաները, որոնք սեպտեմբերի 15-ին կդառնան 6 տարեկան։
2026-2027 ուսումնական տարվանից սկսած փոփոխություններ կկատարվեն նաև առաջին դասարանցիների գրանցման գործընթացում։ Համընդհանուր գրանցման մեկնարկից առաջ ավելացվել է «տարածքային սկզբունքով գրանցում» երրորդ փուլը, որի նպատակն է մեծացնել աշակերտների համար իրենց բնակության վայրին մոտ գտնվող պետական ​​դպրոց ընդունվելու հնարավորությունը (գրանցում)։
«Տարածքային սկզբունքով գրանցում» փուլը կներառի 12 քաղաք՝ Թբիլիսի, Քութայիս, Բաթումի, Ռուսթավի, որոնք բաժանված են դպրոցական շրջանների, և Փոթի, Զուգդիդի, Թելավի, Ամբրոլաուրի, Ախալցիխե, Օզուրգեթի, Մցխեթա և Գորի, որոնք սահմանափակված են վարչական սահմաններով։
Թբիլիսի քաղաքի դեպքում, դպրոցական շրջանների վարչական սահմաններում բնակվող աշակերտները նույնպես իրավունք կունենան գրանցվել հարակից դպրոցական շրջանի դպրոցներում, որոնք գտնվում են իրենց բնակության վայրից ոչ ավելի, քան 1 կիլոմետր հեռավորության վրա: Այս հասցեների և համապատասխան դպրոցների ցանկը, ավելի մեծ ճկունության նպատակով, կորոշվի անհատական ​​վարչական-իրավական ակտով։
Երրորդ փուլում գրանցումը կիրականացվի ՀԻՊԼ Պետական ​​ծառայությունների զարգացման գործակալության էլեկտրոնային տվյալների բազայում՝ ըստ աշակերտի գրանցման հասցեի՝ 2026 թվականի ապրիլի 1-ի դրությամբ։
2026-2027 ուսումնական տարվա առաջին դասարանցիների գրանցման ժամկետները.
I փուլ – Գրանցման առաջին փուլում՝ 2026 թվականի փետրվարի 18-ից մինչև մարտի 2-ը, հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխաները կգրանցվեն դպրոցներում։
Առաջին փուլում գրանցվող երեխաների ծնողները պետք է դիմեն ցանկալի հանրակրթական դպրոց: Դպրոցի վարչակազմը երեխային կգրանցի Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգում (ԿԿՏՀ): Հատուկ կրթական կարիքը հաստատելու համար ծնողը դպրոցում լրացնում է համապատասխան դիմումի ձև, որից հետո երեխան կգնահատվի և նրա կրթական կարիքները կորոշվեն ՀԻԻԿ Կրթական հաստատության պարտադիր ծառայության ներառական և հատուկ կրթության աջակցության կենտրոնի (բաժնի) հոգեուսուցողական գնահատման և խորհրդատվության մասնագետների կողմից: Հատուկ կրթական կարիքի հաստատման դեպքում դպրոցը կապահովի աշակերտի ընդունումը՝ հիմնվելով հոգեուսուցողական գնահատման եզրակացության և համապատասխան փաստաթղթերի վրա։
Առաջին փուլում գրանցված երեխաների փաստաթղթերի ներկայացման և ընդունման ժամկետը 2026 թվականի մարտի 4-ից մինչև ապրիլի 17-ը ներառյալ է։
Հատուկ կրթական կարիքներ ունեցող երեխա կարող է համարվել այն աշակերտը, որն ունի՝ ա) ֆիզիկական հաշմանդամություն, բ) մտավոր զարգացման խանգարում, գ) ուսման դժվարություն, դ) զգայական զարգացման խանգարումներ (լսողության և/կամ տեսողության), ե) խոսքի զարգացման խանգարումներ, զ) վարքային և հուզական խանգարումներ, է) երկարատև հոսպիտալացման կարիք, ը) սոցիալական գործոններով պայմանավորված ուսման դժվարություններ, որոնց պատճառով նրանք չեն կարողանում հաղթահարել ազգային ուսումնական ծրագրի պահանջները, թ) աուտիզմի սպեկտր։
Այն երեխաները, որոնց կրթական հատուկ կարիքները չեն հաստատվել, հնարավորություն կունենան գրանցվել հաջորդ փուլերում։