Բաթումիի օդանավակայանը նախատեսվում է ընդլայնել
Տնտեսության և կայուն զարգացման նախարարությունը քննարկել է Բաթումիի միջազգային օդանավակայանի ընդլայնման ծրագիրը։ Նախարարության տվյալներով՝ օդանավակայանի ընդլայնումը կապված է ուղևորափոխադրումների աճի հետ։
TAV Georgia-ի կողմից ներկայացված հայեցակարգային տեսլականի համաձայն՝ նախատեսվում է ինչպես գործող տերմինալի ընդլայնում, այնպես էլ նոր տերմինալի կառուցում։
«Արծվի բլուրներ» նախագիծը նոր շունչ կհաղորդի Բաթումիի օդանավակայանին։
«Նախագիծը նախատեսում է նաև օդանավակայանի այլ կարևոր ենթակառուցվածքների բարելավում։ Կողմերը համաձայնության եկան, որ Բաթումիի միջազգային օդանավակայանի ընդլայնման նախագծի վրա ակտիվ աշխատանքները կշարունակվեն։
Ինչպես նշվեց հանդիպման ժամանակ, 2025 թվականը Բաթումիի միջազգային օդանավակայանի համար աննախադեպ ակնառու տարի էր, քանի որ պատմության մեջ առաջին անգամ օդանավակայանում տարեկան ուղևորափոխադրումները հասան ռեկորդային թվի՝ 1,230,200 ուղևորի, որը 29%-ով ավելի էր, քան 2024 թվականի տվյալները։
Կողմերը նաև նշեցին, որ պատմական «Արծիվ Հիլզ» նախագիծը, որը կիրականացվի Աջարիայի տարածաշրջանում, նոր կյանք կշնչի Բաթումիի օդանավակայանում. կստեղծվի նոր գրավչության կենտրոն Աջարիայի՝ որպես չորս եղանակի զբոսաշրջային վայրի զարգացման համար, ինչը մեծ ազդեցություն կունենա Բաթումիի միջազգային օդանավակայանի գործունեության, չվերթների և ուղևորափոխադրումների աճի վրա», – նշվում է Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից հրապարակված տեղեկատվության համաձայն։