HR գործակալության տվյալներով, աշխատանք փնտրողների թիվը օրական մոտ 80 նոր գրանցմամբ աճում է։ Ինչպես նշում է գործակալության տարածաշրջանային մենեջեր Ինգա Շախբազյանը, աշխատանք փնտրողների գրանցման միջին ցուցանիշը մեծացել է։
Միաժամանակ, նվազել է թափուր աշխատատեղերի թիվը։ Շախբազյանը նշում է, որ անցած տարվա փետրվար-մարտին ավելի շատ ընկերություններ էին փնտրում աշխատողներ, քան այս տարի նույն ժամանակահատվածում։
«Կայքում օրական շատ այցելուներ են լինում։ Ինչ վերաբերում է գրանցումներին, ընդհանուր առմամբ 170 հազար մարդ է գրանցված HR տվյալների բազայում, բայց օրական գրանցումները կազմում էին 50-70, հիմա՝ 70-80։ Նոր գրանցումների միջին ցուցանիշը աճել է։
Թափուր աշխատատեղերի թիվը նվազել են՝ նախորդ տարի այս ժամանակահատվածում շատ ավելի մեծ ակտիվություն էր այս ոլորտում, քան այս տարի։ Աշխատանք փնտրողների վերաբերյալ ընկերություններից ստացած արձագանքներից մեզ հայտնի է, որ CV-ների թիվը ավելացել է, քան նախկինում։ Գրանցումների առումով ևս փոքրիկ աճ կա», – ասել է Իրգա Շախբազյանը։
Հիշեցնենք, որ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, 2024 թվականի չորրորդ եռամսյակում զբաղվածության ամենաբարձր մակարդակը՝ կազմելով 14.2%։