Վրաստանի ընդհանուր բնակչության գրեթե 1/3-ն ապրում է Թբիլիսիում և կազմում է ՀՆԱ-ի 50%-ը, այս մասին կարդում ենք ISET-ի «Վրաստանի մունիցիպալիտետների կենսունակության ինդեքսում»։
Հետազոտության մեջ նշվում է, որ, ի տարբերություն մայրաքաղաքի, համայնքների մեծ մասում բնակչության թիվը նվազում է։ Բացի այդ, ըստ ուսումնասիրության, մարզերը տառապում են աղքատությունից, գործազրկությունից, թույլ տնտեսական զարգացումից։
Բացի այդ, փաստաթղթում նշվում է, որ բնակչության մեկ երրորդը դեռևս գտնվում է աղքատության մեջ, ընդ որում 55%-ն ապրում է օրական 6,85 դոլար աղքատության գծից ցածր:
«Չնայած տեղական տնտեսական զարգացումն առանցքային է, աղքատության և ապրուստի միջոցների ոչ տնտեսական չափումները բարեկեցության կարևոր որոշիչ են», – նշվում է ուսումնասիրության մեջ:
Ձեր տեղեկության համար՝ կենսունակության ինդեքսը գնահատում է երկրի կամ տարածաշրջանի կյանքի որակը: Դա որոշելու համար օգտագործվում են այնպիսի պարամետրեր, ինչպիսիք են տնտեսական կարգավիճակը, ծառայությունների հասանելիությունը, կապը, ենթակառուցվածքը, ժողովրդագրական և սոցիալական ֆոնը և այլն:
Ըստ AISETI-ի հետազոտության՝ թվարկված ցուցանիշների հիման վրա բնակելիության ինդեքսով առաջատարը Թբիլիսին է, որին հաջորդում են Բաթումը, Կազբեգին, Փոթին և Ռուսթավին։ Վարկանիշային աղյուսակի վերջին հորիզոնականը զբաղեցնում են Լենտեխին, Ցագերին, Մառնեուլին, Մարտուլին և Խուլոն։